Adres : Ovacık Mah. Zafer Cad. No: 101/A KIRIKKALE | Telefon : 0318 218 0755 - 224 0831

Filo Güvenlik Bİr Ercan Elektronik Kuruluşudur.


» Yangın İhbar Sistemleri

YANGIN İHBAR SİSTEMLERİ

 

Yangın ihbar sistemleri,yangının başlamasından hemen sonra devreye girerek can ve mal kaybını önlemek amacıyla dizayn edilmiş erken uyarı sistemleridir. Günümüzde yangın alarm sistemleri avrupa uyum yasaları ve yangından korunma yönetmeliğinin yayınlanması ile kamu ve özel sektörde kullanım alanı sürekli genişlemektedir.

Sistemin verimli çalışması için doğru yerleşim ve uygun malzeme kullanılması şarttır. Sistemde kontrol paneli, duman dedektörü, ısı dedektörü, ısı dedektörü, ışın tipi dedektör, yangın alarm butonu, yangın sireni, sesli ve flahlı acil durum bildiren cihazlardan oluşur.

Yangın ihbar sistemleri konvansiyonel ve analog olmak üzere iki çeşittir. Konvansiyonel sistemler büyük binalarda otellerde çok odalı ve çok bölgeli projelerde kullanılır. Anolog sistemler ise daha küçük ölçekli alanlarda kullanılır. Çalışma prensipleri aynı olmakla beraber aralarındaki fark konvansiyonel tipi sistemlerde hangi dedektörden uyarı geldiği belirlenirken anolog tipi sistemlerde hangi bölgeden uyarı geldiği belirlenmektedir.

Yangın ihbar sistemleri, diğer güvenlik sistemlerinden 24 saat ve 365 gün çalışır ve çalışır durumda olduğuna dair belirgin göstergeleri yoktur.

Sistemin önemi yalnızca ihtiyaç anında ve mutlaka çalışır durumda olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı periodik bakım işlemlerinin aksatılmaması gerekmektedir.